בן מורד

בהתאם להלכה היהודית, כאשר קטין מסרב לפגוש את הורו הטבעי, תהא הסיבה ככל אשר תהא – ניתן להגדיר הקטין כ-"מרדן", בעוד לא בכדי, קבע הדיבר החמישי "כַּבֵּד אֶת-אָבִיךָ, וְאֶת-אִמֶּךָ, לְמַעַן יַאֲרִכוּן יָמֶיךָ, עַל הָאֲדָמָה, אֲשֶׁר-יְהוָה אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָך" (שמות כ', י"ב).

שינוי מעמדו של של קטין למעמד מורד, הינו שינוי הנעשה במקרים קיצוניים, בהם מדובר על מרד בעל ביטויים בולטים וברורים, המצדיקים סעד קיצוני, לרבות הפחתת מזונות הקטין וכן כל סנקציה אחרת (הן כלכלית והן אחרת) אותה ימצא בית המשפט לנכון, על מנת (ולכל הפחות – לנסות) להשיב הסדר על כנו ולחדש הקשר בין הקטין להורה.

אחת העילות להפחתת מזונות ילדים או להפסקתם המוחלטת הינה "בן מורד" כאשר ילד מסרב לפגוש בהורה החייב במזונותיו או כאשר אינו מקיים את הסדרי הראייה , ממרה את פיו, ואינו מכבד אותו, ניתן להגדירו בתור "בן מורד". לא בנקל יגדיר בית המשפט בן כ-"מורד". הכרזה על "בן מורד" צריכה להיעשות רק במקרים קיצוניים , כאשר מדובר במרדנות בעלת ביטויים בולטים, גסים ועולבים, המצדיקה סעד קיצוני של שלילה או הפחתת מזונות. לאחר הכרזת ילד בתור "בן מורד", יכול האב לבקש מבית המשפט הקטנה או אף ביטול כליל של דמי המזונות אותם הוא משלם בגינו. הסיבה לכך היא כי לאחר הכרזת בן מורד, מוטלת כלכלתו של הילד על ההורה המחזיק בו, כל עוד ההורה לו ניתנה משמורת על הילד מסוגל לפרנסו. גם לאחר שהוכרז הבן כ"מורד" עשוי בית המשפט לבטל את ההכרזה ולהשיב המזונות על כנם, זאת כמובן בכפוף להשתנות התנהגות הבן לטובה.

לייעוץ משפטי בנושא מזונות ילדים התקשרו עכשיו או מלאו את טופס יצירת קשר

 צרו קשר
04-8668882
שד' פל-ים 2, חיפה

יש לך שאלה נוספת?

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות מעו"ד שרין סולן חייגו עכשיו 04-8668882 או לחצו על הלינק הבא, מלאו את פרטיכם ואנו נשמח לעמוד לרשותכם.